Základné informácie o stravovaní v školskej jedálni Jedálny lístok

Školská jedáleň

Základné informácie o stravovaní v školskej jedálni

Školská jedáleň je súčasťou školy, ktorej zriaďovateľom je Prešovský samosprávny kraj. Školská jedáleň poskytuje obedy žiakom a zamestnancom Gymnázia a SOŠ na základe zápisného lístka. Každý stravník je povinný na začiatku školského roka vypísať zápisný lístok s náležitosťami a podpísaný zákonným zástupcom odovzdať vedúcej ŠJ.

Výška stravného od 1.9.2023

Nákup potravín

*Príspevok na

prevádzkovú réžiu

Stravné spolu

Žiaci 11-15 r.

Štátny príspevok na stravu vo výške  2,30 €

Žiaci 15-19 r

1,70 €

0,30 €

2,00 €

*V súlade s VZN č 99/2023 o výške príspevkov v školských zariadeniach v zriaďovateľskej pôsobností PSK

Podmienky stravovania pri poskytnutí štátneho príspevku

S účinnosťou od 01.09.2023 je možné podľa §  4 ods. 3 písm. a) zákona č.544/2010 Z.z. o dotáciách poskytnúť dotáciu na stravu aj na deti, ktoré navštevujú prvý až štvrtý ročník osemročného vzdelávacieho programu v strednej škole, ak rodič požiada o poskytnutie dotácie na stravu.

Dotácia na stravu sa poskytuje v sume 2,30 € za každý deň, v ktorom sa dieťa zúčastnilo vyučovania a odobralo obed.

Ak sa žiak nezúčastní vyučovania alebo ak sa žiak vyučovania zúčastnil a pripravený obed neodobral ani sa v stanovenej lehote neodhlásil, nevzniká mu nárok na dotáciu na stravu. Je teda povinný uhradiť obed v plnej sume t.j. 2,30 €. Na tento účel je možné vyberať zábezpeku.

Spôsob úhrady stravného pre ostatných žiakov

a/ trvalým príkazom - v prospech účtu IBAN: SK05 8180 0000 0070 0051 6957, kde v informácií pre príjemcu je dôležité uviesť meno a priezvisko žiaka a triedu. Výška trvalého príkazu pre stravníkov vo veku 15-19 rokov je 42 €.

b/ prevodným príkazom - v prospech účtu IBAN: SK05 8180 0000 0070 0051 6957. Oznam o výške stravného na príslušný mesiac je včas uvedený na nástenke  v školskej jedálni. Úhradu za stravu je potrebné uskutočniť najneskôr  do 10. za daný mesiac.

Stravu si môže žiak zaplatiť aj na viac mesiacov dopredu. Preplatky sa stále odpočítavajú  žiakom  v poslednom ročníku alebo pri ukončení  štúdia  sa vrátia  na účet, ktorý je v zápisnom lístku.

Stav konta stravníka sa po platbe zvýši až po pripísaní na účet školského stravovania/približne po 3 pracovných dňoch/

Spôsob odhlásenia a prihlásenia na obed.

V školskej jedálni funguje čipový systém objednávania obedov. Noví stravníci si zakúpia nové čipy (prvý ročník, príma a žiaci SOŠ) v kancelárii vedúcej školskej jedálne. Strava sa v školskej jedálni vydáva prostredníctvom čipu. Cena jedného čipu je 2 €, túto sumu je potrebné uhradiť vždy pri kúpe nového čipu, ale aj pri strate alebo poškodení čipu.

Na stravu je možné sa prihlásiť aj odhlásiť  prostredníctvom čipu cez terminál umiestnený v v školskej jedálni  len deň vopred do 14:30 hod., rovnako aj  na  internetovej stránke www.eskoly.sk len deň vopred do 14:30 hod. pomocou login a hesla, ktoré bolo pridelené stravníkovi (obedy na pondelok sa musia vyhlásiť  v piatok do 14:30 hod.). Novým stravníkom vedúca ŠJ pridelí potrebné údaje. Včas neodhlásený obed prepadá bez náhrady.

Strava je pripravovaná na základe jedálneho lístka, ktorý je zostavovaný podľa odporúčaných  výživových dávok a materiálno – spotrebných noriem , ktoré sú platné od roku 2021.

Štruktúra jedálneho lístka počas piatich stravovacích dní je nasledovná:

• 2 hlavné mäsové jedlá
  • 1 hlavné jedlo so zníženou dávkou mäsa
  • 1 hlavné zeleninové alebo odľahčujúce jedlo
  • 1 hlavné múčne jedlo

Mimo ŠJ sa strava z hygienických dôvodov neposkytuje. Výnimkou je prvý deň choroby žiaka, keď nemohol byť obed v stanovenej lehote odhlásený. Obed bude vydaný do hygienických nádob za poplatok 0,50 € v hotovosti. V prípade žiakov príma až kvarta je potrebné dbať na dôkladné odhlasovanie obedov, pretože ak sa žiak vyučovania nezúčastní, nemá nárok na štátnu dotáciu. Neodhlásený obed, musí potom zaplatiť v plnej výške.

vedúca ŠJ  Darina Cupráková,  t.č. 0918 510 299, 0947 972 339                                                              Ing. Eva Lazoríková

riad. školy