- Aktuálne o Zelenej škole 2024/2025
- Aktuálne o Zelenej škole 2023/2024
- Aktuálne o Zelenej škole 2022/2023
- Aktuálne o Zelenej škole 2021/2022
- Aktuálne o Zelenej škole 2020/2021
- Aktuálne o Zelenej škole 2019/2020
- Aktuálne o Zelenej škole 2018/2019
- Aktuálne o Zelenej škole 2017/2018
- Aktuálne o Zelenej škole 2016/2017
- Aktuálne o Zelenej škole 2015 / 2016
- Aktuálne v šk. roku 2014/2015
- AKČNÝ PLÁN
- ZELENÁ ŠKOLA
- AUDIT ZELENEJ ŠKOLY
- PROJEKT Monitorovanie životného prostredia
- Prezentácia - Zelená škola u nás
- Textová sekcia
Aktuálne o Zelenej škole 2024/2025
Audit Zelenej školy 2024
Dňa 11. novembra 2024 predstavili členovia Zelenej školy spolužiakom, vedeniu školy a učiteľom výsledky monitorovania stavu školy, týkajúce sa témy Potraviny. Žiaci výsledky monitorovania zistili vyplnením pracovných listov auditu k danej téme. Členovia Kolégia boli rozdelení do 8 skupín a každá skupina prezentovala, čo zistili. Priebežne sme zaznamenávali pozitíva (pestovanie ovocia v školskej záhrade, funkčný školský bufet, málo odpadu v školskej jedálni, realizovaná beseda s riaditeľom Potravinovej banky,...), negatíva (sortiment tovaru v školskom bufete, málo ovocia v školskej jedálni, desiatový odpad,...). Na základe zisteného stavu stanovíme ciele a naplánujeme aktivity do environmentálneho akčného plánu, ktorý budeme realizovať dva školské roky.
Dušičky s úctou k prírode
Aj tento rok sme sa zapojili do výzvy Zelenej školy Viac lásky, menej plastov. Hlavnou myšlienkou je znížiť plastový odpad hromadiaci sa na cintorínoch. Žiaci (najmä zo Zelenej školy) a učitelia spolu vyrábali prírodné vence z prírodných materiálov. Ďakujeme výrobcom a tým, ktorí zabezpečili prírodný materiál. Zvlášť ďakujeme rodičom (p. Kunáková, p. Andraščík), ktorí poskytli a priviezli čečinu na vencový a kyticový základ.
V dňoch 25. a 28. októbra 2024 sme v priebehu dvoch popoludní pripravili spolu 28 vencov a kytíc, ktoré si zapojení žiaci a učitelia zobrali na hroby svojich blízkych.
Dula a jej príbeh
Dula je stará odroda jabloní, jej pestovanie v súčasnosti zažíva návrat. Aj u nás v škole sme pred niekoľkými rokmi (v roku 2018) vysadili 2 duly. V priebehu 6 rokov z maličkých stromov vyrástli statnejšie a pekne tvarované stromy, ktoré priniesli prvýkrát bohatú úrodu (18 kg), ktorú sme obrali 8. 10. 2024.
Vzhľadom na množstvo úrody sme sa rozhodli spracovať toto vzácne ovocie a popritom edukačne poukázať na jeho výživovú hodnotu a spôsoby využitia. Dula má v surovom stave trpkú príchuť a neobsahuje veľa sladkých cukrov. Má však výraznú arómu. Okrem vysokého obsahu vitamínu C je bohatá aj na pektín, ktorý má želírujúce vlastnosti.
Dňa 16. 10. 2024 sme zorganizovali varenie dulového džemu a prípravu hmoty na zdravé dulové cukríky. Žiaci dulu pokrájali, dali do hrncov a varili pod vedením 4 učiteliek. Po rozvarení sme pridali hnedý cukor, koreniny, citrón a ešte povarili. Časť zmesi sme rozmixovali a plnili do sklených pohárov a sterilizovali. Ďalšiu časť sme prepasírovali a rozprestreli na plech a doma vo vyhriatej rúre sušili. Následne sme usušený plát pokrájali na menšie kúsky a obalili v kokose príp. v orechoch.
Hotové produkty z duly si zobrali žiaci a učitelia, ktorí prispeli svojou pomocou. Časť produktov sme využili na akciu konanú pri príležitosti Medzinárodného dňa jabĺk. Túto akciu sme realizovali 22. 10. 2024 vo vestibule školy. Dve žiačky pripravili vedomostný kvíz o dule spojený s ochutnávkou dulového džemu a dulových cukríkov.
Druhá vegetačná sezóna projektu Budujeme školské
klimatické záhrady
Naša škola je od apríla 2024 zapojená do projektu Budujeme školské klimatické záhrady, ktorý bude celkovo trvať tri vegetačné sezóny. Vyhlasovateľom programu je Ekocentrum Sosna, ktoré poskytne nám a vybraným školám odbornú a metodickú pomoc. Finančná podpora programu je hradená zo zdrojov Zelená energia od VSE a z vlastných prostriedkov (rodičovské združenie Lipa).
V prvej sezóne (jar 2024) absolvovali dve učiteľky Zuzana Heredošová a Gabriela Lazoríková dve stretnutia v Ekocentre Sosna, kde pod vedením odborných garantov vytvorili a predstavili plán tvorby klimatickej záhrady na školskom pozemku (pri rozhodovaní o koncepte záhrady pomohla osobná návšteva riaditeľky Ekocentra Sosna Silvie Szaboóvej u nás v škole v júni 2024).
V druhej sezóne (jeseň 2024) sme zakúpili odporúčané rastliny (jablone, hrušku, čerešňu, višňu, muchovníky, aróniu, vavrínovce, mahónie, kaliny, hlohyne, rudbekie, šalvie, ozdobnice, ligurčeky, alchemilky, veroniky, astilby). Tieto sme 8. 10. 2024 za intenzívnej pomoci kolegyne Petronely Vavrekovej a žiakov II.A vysadili na školskom pozemku.
Úžitkové rastliny budú slúžiť všetkým žiakom a učiteľom školy, okrasné rastliny vytvoria postupne živé ploty, trvalkové záhony, budú súčasťou dažďovej záhrady. Týmito riešeniami chceme prispieť k zmierňovaniu dopadov zmeny klímy a zároveň poslúžia ako názorné učebné pomôcky pre žiakov.
Ideme ďalej so Zelenou školou
Dňa 23. septembra 2024 sa uskutočnilo stretnutie členov kolégia Zelenej školy. Cieľom stretnutia bolo prečítať si spoločne hodnotiacu správu, na základe ktorej nám bol udelený certifikát Zelená škola na najbližšie dvojročné obdobie. Správa hodnotila naše úspechy a dobré stránky a obsahuje odporúčania, ktorými sa budeme riadiť v nasledujúcom období. Sme radi, že záujem o Zelenú školu a o environmentálnu problematiku neutícha. Členovia kolégia sú nadšení mladí ľudia ochotní venovať svoju čas, energiu a nápady pozitívnej zmene vo svojom okolí!
6-násobná Zelená škola
Zelená škola v tomto roku oslavuje 20 rokov svojej existencie. Je to environmentálny výchovno-vzdelávací program pre materské, základné, stredné i špeciálne školy. Aktuálne v ňom pracuje 309 škôl zo všetkých regiónov Slovenska. Jeho cieľom je prispieť k prevencii a riešeniu problémov životného prostredia a priniesť do škôl reálne zmeny vo fungovaní aj výučbe. Zelenú školu zastrešuje Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica so sídlom vo Zvolene. Začiatky fungovania Zelenej školy na našej škole siahajú do roku 2009, kedy jej myšlienky začali uplatňovať v škole Zuzana Heredošová a Gabriela Lazoríková.
13. septembra 2024 sa delegácia nášho gymnázia zúčastnila Dni Zelených škôl v Bratislave - Certifikácie Zelených škôl, kde si prevzala 6. titul Zelená škola a škola ostáva držiteľkou Zelenej vlajky pre ďalšie dvojročné obdobie. Slávnostné podujatie prebiehalo v Starej tržnici v Bratislave. V úvode programu bolo pre účastníkov pripravených 12 workshopov s environmentálnou tematikou. Slávnostné odovzdávanie moderoval moderátor Rádia Viva. Certifikáty odovzdávala manažérka programu Zuzana Gallayová. Spestrením programu bolo vedecká show Kúzelná fyzika a bonusom na záver speváčka Sima Martausová.
Na oceňovaní, ktoré zorganizovala Živica s podporou Nadácie Slovenskej sporiteľne, sa zúčastnili členovia Kolégia Zelenej školy- Eva Lazoríková, riaditeľka školy, Petronela Vavreková, zástupca pedagógov a Klára Vavreková, zástupca žiakov. Gymnázium Lipany je jedinečnou školou v existencii tohto programu, lebo v piatok si prevzalo ocenenie po šiestykrát, čím sa nemôže pochváliť žiadne gymnázium na Slovensku. V roku 2024 bolo ocenených 70 škôl z celého Slovenska, z toho iba sedem gymnázií (Dubnica, Lipany, Púchov, Hlohovec, Prešov a dve bratislavské gymnázia).
Odniesli sme si v srdci hrejivý pocit z poďakovania školám, ktoré chcú robiť environmentálnu výchovu naozaj. A naše gymnázium je takouto školou!
Kolégium Zelenej školy (šk. rok 2024/2025)
Riaditeľka školy: Ing. Eva Lazoríková
Koordinátorka Zelenej školy: PaedDr. Zuzana Heredošová, Ing. Gabriela Lazoríková
Zástupca pedagógov: PaedDr. Jozef Sobota, Ing. Petronela Vavreková
Zástupca rodičov: Mgr. Silvia Hozová, Mgr. Jana Štieberová, Mgr. Marián Mišenčík
Zástupcovia nepedagogických zamestnancov: Marián Čuba, Anna Miženková
Zástupcovia žiakov:
1. Filip Hricknin (príma)
2.Tamara Poráčová (príma)
3. Peter Štefčák (príma)
4. Pavol Petrík (príma)
5. Bianka Petríková (príma)
6. Michal Krivda ( príma)
7. Milan Cifra (sekunda)
8. Martin Pavlinský (sekunda)
9. Terézia Poračová (sekunda)
10. Klára Petríková (sekunda)
11. Ela Žilková (sekunda)
12. Adela Urdová (sekunda)
13. Nina Urdová (sekunda)
14. Bianka Šurínová (sekunda)
15. Jakub Cuprák (sekunda)
16. Milan Vasilenko (sekunda)
17.Matias Kračinovský (sekunda)
18. Tamara Andrašková (tercia)
19. Tamara Gibartiová (tercia)
20. Alexandra Šuhajová (tercia)
21. Alexandra Pariľaková (tercia)
22. Stanislava Dulinová (kvarta)
23. Alica Haviarová (kvarta)
24. Lívia Hrabčáková (kvarta)
25. Viktória Hrickaninová (kvarta)
26. Daniela Jasenská (kvarta)
27. Nela Kerpčarová (kvarta)
28. Martin Kosťov (kvarta)
29. Klaudia Kruľáková (kvarta)
30. Dominika Ľachová (kvarta)
31. Filip Magda (kvarta)
32. Anna Petríková (kvarta)
33. Samuel Poráč (kvarta)
34. Kornélia Randlová (kvarta)
35. Pavol Sudimák (kvarta)
36. Lea Šejirmanová (kvarta)
37. Agáta Petríková (kvinta)
38. Alexandra Polanská (kvinta)
39. Nela Mišenčíková (kvinta)
40. Natália Rímska (sexta)
41. Alexandra Hrabčáková (sexta)
42. Laura Macurová (sexta)
43. Marianna Andraščíková (sexta)
44. Anna Tremková (sexta)
45. Marianna Petríková (septima)
46. Adam Pribula (septima)
47. Klára Vavreková (septima)
48. Vanessa Ondrušková (II.A)
49.Jozef Šuhaj (II.A)
50. Matej Kaperák (II.A)
51. Oliver Demko (III.B)
52. Laura Matvijová (sexta)
53. Elly Rabatinová (II.A)
54. Martin Matija (II.A)