Newsletter AKO NA VŠ - SCIO
Newsletter pre výchovných poradcov a študentov - september
Termíny NPS v školskom roku 2023/2024
Vo všetkých uvedených termínoch je možné skladať skúšku buď v prezenčnej forme (na miestach uvedených v mapke nižšie), alebo online z pohodlia domova, s výnimkou termínu 16. 1. 2024.
- 9. 12. 2023 (VŠP, ZSV)
- 16. 1. 2024 (VŠP, ZSV) – iba online!
- 3. 2. 2024 (VŠP, ZSV, MAT, GAP online, AJ)
- 2. 3. 2024 (VŠP, ZSV, MAT, AJ)
- 23. 3. 2024 (VŠP, ZSV, MAT, Bi, Ch, AJ, NJ, ŠJ)
- 1. 5. 2024 (VŠP, ZSV, MAT, Bi, Ch, AJ, NJ, ŠJ, EPP, GAP online, ČJ pre cudzincov)
- 25. 5. 2024 (VŠP, ZSV, Bi, Ch, EPP, ČJ pre cudzincov)
Ktoré fakulty uznávajú NPS?
NPS uznáva ako súčasť prijímacieho konania viac ako 80 fakúlt českých a slovenských vysokých škôl . Ich prehľad nájdete tu . Pri každej fakulte sa dozviete, aké predmety vyžaduje, aké termíny skúšok uznáva a či sú na nej NPS povinné alebo za ne získate nejakú výhodu.
NPS pre študentov v otázkach a odpovediach
1. Čo sú NPS?
Národné porovnávacie skúšky. Jednotné, nezávislé a spravodlivé prijímačky, vďaka ktorým sa môžete dostať na desiatky fakúlt českých a slovenských vysokých škôl. Konajú sa v siedmich rôznych termínoch ročne na mnohých miestach ČR i SR a aj online, v pohodlí domova. V rámci NPS sa môžete stretnúť s rôznymi testami. Najviac vysokých škôl vyžaduje test Všeobecných študijných predpokladov (VŠP), ale niektoré od Vás budú chcieť Základy spoločenských vied, Matematiku alebo napríklad Angličtinu.2. Ako sa na skúšky prihlásiť?
Prihlásiť sa môžete k vybranému termínu online na webe Scio . Registrovať sa musíte sami, nezávisle na prihláške na vysokú školu.3. Je možné ísť na viac termínov?
Áno, môžete ísť aj na všetkých sedem termínov NPS v danom školskom roku. Dajte si iba pozor na to, že niektoré vysoké školy neuznávajú posledné termíny skúšok. Čím skôr prídete, tým lepšie.4. Je možné sa na NPS prihlásiť ešte pred podaním prihlášky na VŠ?
Áno, môžete sa prihlásiť na akýkoľvek termín skúšok. A počíta sa Vám iba najlepší výsledok.5. Prečo sa za skúšky platí?
Kvalitné a férové ??testy vznikajú rok aj dlhšie, podieľajú sa na nich stovky (platených) odborníkov. Každý test má svojho garanta, svojich autorov, oponentov, prebieha pilotáž a po uskutočnení testu je aj verejná oponentúra, počas ktorej sa môžu účastníci ku všetkým úlohám vyjadriť a podať voči nim námietku. Zadarmo nie je ani celková administrácia testov.6. Dá sa na NPS pripraviť?
Áno, existujú rôzne typy príprav , či už tlačené cvičebnice, online kurzy alebo videokurzy s lektorom. Na prípravu je možné využiť aj testy , ktoré Scio zverejňuje po každom termíne skúšok na webe. Sledovať je možné aj preriešenie testu OSP , ktoré prebieha formou živého prenosu s lektorom na YouTube.Test Všeobecných študijných predpokladov (VŠP)
Čo vlastne testuje skúška VŠP?
Nejde o test stredoškolských znalostí, ale schopností potrebných na štúdium na akékoľvek VŠ. Pri riešení úloh vychádzate iba z informácií v zadaní. Test je preto spravodlivejší – jeho výsledok nezáleží na tom, na akej kvalitnej strednej škole kto študoval. Dôležitú úlohu zohráva aj obmedzený čas na riešenie.
Ako sa na test VŠP pripraviť?
Príprava na test VŠP nie je nutná, ale pomôže vám zoznámiť sa s typmi úloh v teste a spôsobmi ich riešenia.
Vyhodnotenie testu VŠP
Na základe Vašich správnych a nesprávnych odpovedí v teste sa určí Vaše skóre (za správnu odpoveď sa pripočíta 1 bod, za chybnú sa časť bodu odčíta). Skóre sa potom prevedie na percentil, čo je číslo udávajúce „koľko percent účastníkov ste svojim výsledkom v danom teste predstihli“. Percentil 90 teda znamená, že ste boli úspešnejší (alebo rovnako úspešní) ako 90 % všetkých účastníkov.
Ukážka testu VŠP
Krátky ukážkový online test VŠP si môžete vyskúšať tu .
Sociálna zľava a fakultné zľavové poukazy na NPS
Účastníkom, ktorí preukážu sociálnu potrebnosť, poskytujeme skúšku bez registračného poplatku a akúkoľvek vybranú prípravu na skúšky do výšky 80 eur zdarma . Podrobnosti nájdete tu .
Niektoré fakulty poskytujú uchádzačom o NPS zľavové poukazy na vybrané termíny skúšok , ktorých sa uchádzači môžu zúčastniť zadarmo, alebo za zvýhodnených podmienok. Informácie o fakultách, pri ktorých je možné poukaz uplatniť, a o tom, ako si ho vyzdvihnúť, si prečítajte tu .Ako si vybrať VŠ
Ako sa zamýšľať nad výberom vysokej školy a odboru ďalšieho štúdia? Pomôcť Vám môže myšlienková mapa.
V sprievodcovi výberom vysokej školy na webe www.vysokeskoly.sk si môžu študenti vyskúšať krátky online test s vyhodnotením a odporúčaním, na ktorý odbor štúdia sa najviac hodia. Zároveň tam nájdu prehľad všetkých slovenských vysokých škôl a odborov štúdia.
Brána do sveta ďalšieho vzdelávania
Pozývame Vás na najväčšie vzdelávacie veľtrhy v Česku a na Slovensku. Stánok Scio a ďalšie desiatky vystavovateľov z radov vysokých škôl môžete navštíviť na jesennom veľtrhu Gaudeamus Brno (31. 10. – 3. 11. 2023) alebo Gaudeamus Bratislava (10. 10. – 12. 10. 2023).
https://www.scio.sk/download/newsletter_SK_marec_22.pdf
https://www.scio.sk/download/newsletter_SK_februar_22.pdf
https://www.scio.sk/download/newsletter_SK_januar_22.pdf
https://www.scio.sk/download/newsletter_SK_december_21.pdf - Národné porovnávacie skúšky v online podobe.
Všetky informácie o pravidlách online NPS sú potom dostupné tu.https://www.scio.sk/download/newsletter_SK_marec_21.pdf
https://www.scio.sk/download/newsletter_SK_februar_21.pdf
https://www.scio.sk/download/newsletter_SK_november_20.pdf
Newsletter - ako na vš - február 2020
Newsletter - ako na vš - január 2020
Newsletter - ako na vš - december 2019
Newsletter - ako na vš - november 2019
Newsletter - ako na vš - október 2019
https://www.scio.sk/download/newsletter-SK-april-2019.pdf
https://www.scio.sk/download/newsletter-SK-marec-2019.pdf
https://www.scio.sk/download/newsletter-SK-februar-2019.pdf
https://www.scio.sk/download/newsletter-SK-januar-2019.pdf