Akcie v šk. roku 2019/2020
Deň prírodovedcov
Tradíciu Dní prírodovedcov sme zachovali aj toho roku. Predmetová komisia MAT-FYZ-INF pod vedením Mgr. Evy Kazimírovej, vypracovala zoznam žiakov, ktorí sa v uplynulom roku podieľali aktívne na prírodovedných súťažiach. Pôvodnú verziu Chatu Plesnivec v Belanských Tatrách sme museli kvôli poveternostným podmienkam zrušiť. Voľba po diskusii padla na Jasov. Jasovská jaskyňa – Jaskyňa s niekoľkými naj sa nachádza pri obci Jasov v Košickom kraji. Už pred dávnymi stáročiami bola vyhľadávanou našimi predkami. Dôkazom je okrem početných archeologických nálezov aj najstarší nápis na jej stenách pochádzajúci z roku 1452, ktorý vypovedá o víťazstve Jána Jiskru z Brandýsa v bitke pri Lučenci. Známu jaskyňu sprístupnili ako druhú na území Slovenska mnísi z neďalekého premonštrátskeho kláštora. Od roku 1846 tak mohla verejnosť nahliadnuť do jej priestorov a obdivovať dielo prírody. Jasovská jaskyňa je právom zapísaná v Zozname svetového dedičstva. Počas prehliadky máte šancu uvidieť 19 druhov netopierov žijúcich v jaskyni. kláštor premonštrátov - Komplex budov kláštora a Kostola svätého Jána Krstiteľa spolu s kláštornou záhradou vďaka architektonickej ako aj umelecko-historickej hodnote patrí k najcennejším pamiatkam neskoro barokového a rokokového umenia na Slovensku. Kláštor okrem vlastného historického a spiritualistického významu je aj dôležitým pamätníkom duchovnej kultúry; v kláštorných priestoroch sa nachádza jedna z najvzácnejších knižníc na Slovensku s približne osemdesiattisíc zväzkami kníh. V neposlednom rade je kláštorný komplex významný aj ako pamätník záhradnej architektúry – rozľahlá kláštorná záhrada patrí medzi slovenské unikáty a krásne príklady záhradnej kultúry druhej polovice 18. storočia, jasovský rybník - Vznik jasovských rybníkov sa datuje do obdobia 15. storočia, kedy prepošt Peter II. vybavil u kráľa Žigmunda nariadenie, ktoré prikazovalo obyvateľom obce povinnú účasť na ich budovaní. bola dobrým motívom odmeny.
Vďaka Rodičovskému združeniu LIPA pri Gymnáziu v Lipanoch, vedeniu školy a pedagogickému dozoru Mgr. Jany Štieberovej, Mgr. Silvii Hozovej a PaedDr. Jozefa Sobotu mohlo 35 študentov vidieť prírodné krásy a výnimočnosť ľudskej tvorivosti a vychutnať si jesenný deň vo výbežku Slovenského krasu a Jasovskej dubine.
Európsky týždeň mobility
Európsky týždeň mobility podporila aj naša škola. Jednou z akcií, kde sme prispeli aktívnou účasťou bol jubilejný piaty ročník Hornotoryského horského behu Demiankou.
Naši študenti: Marián Bujnák, Peter Kandráč, Dorotka Štieberová, Kristián Capko, Adam Matija, Kristína Palčisková, František Kandráč, Eva Novysedláková organizovali detskú časť behu na štadióne v Krásnej Lúke (36 bežcov).
Samotného behu (21,5 km horského polmaratónu z Krásnej Lúky cez Demianku, Putnov, rozhľadňu na Balážke a kríž do Lipian) sa zúčastnili Lucia Slaninová a Kamil Jenča (celkovo 84 bežcov). Na trati boli usporiadatelia aj naši žiaci: Marcel Černický, Tomáš Telepák a Ľudka Lorincová.
Mgr. Silvia Hozová organizovala promo akciu Detský beh srdcom, kde deti z materských škôl a prvého stupňa základných škôl z Lipian (16 bežcov) behali na Nám. Sv. Martina 200 m.
Gymnáziium Lipany vďaka vedeniu školy (PhDr. Viera Urdová) nielen poskytlo pre pretekárov po hlavnom behu sprchy, kde vypomáhala Barbora Molčanová, ale aj upomienkové darčeky v podobe kníh o Hornej Toryse..
Poďakovanie patrí aj bývalým študentom Gymnázia: Ing. Mariánovi Bujňákovi, Mgr. Petrovi Križalkovičovi, Ing. Dušanovi Matijovi, Mgr. Pavlovi Polomskému, Ing. Petrovi Máthemu, Marekovi Vaľkovi – sponzori podujatia, PaedDr. Pavlovi Haborákovi – riaditeľ ZŠaMŠ Šarišské Dravce), Mgr. Helena Kormošová – riaditeľka ZŠaMŠ Krásna Lúka).
PaedDr. Zuzana Heredošová vyrobila šablónu, ktorá slúžila pre vyznačenie trate. Pri fotografovaní akcie vypomáhala Viktória Tutokyová. Fotky vo fotoalbume.