Aktuálne o Zelenej škole 2017/2018 Aktuálne o Zelenej škole 2016/2017 Aktuálne o Zelenej škole 2015 / 2016 Aktuálne v šk. roku 2014/2015 ZELENÁ ŠKOLA AUDIT ZELENEJ ŠKOLY AKČNÝ PLÁN PROJEKT Monitorovanie životného prostredia Prezentácia - Zelená škola u nás

Aktuálne o Zelenej škole 2017/2018

Príbeh našich bylinkových čajov

V októbri 2015 sme po zabezpečení materiálu (staré tehly, biologický odpad, kompost, zemina) a po zabezpečení odbornej pomoci (Ing. Paula Urdová, vtedy konzultantka Zelenej školy), položili základy a vybudovali na školskom dvore bylinkovú záhradku – špirálu, ktorá tvarom pripomína i písmeno G symbolizujúce naše gymko.

Nechali sme ju vtedy zazimovať a na jar 2016 sme do vybudovanej špirály zasadili bylinky (mäta, medovka, šalvia, materina dúška, levanduľa, tymián, bazalka, oregáno, petržlen). Bylinky počas jari a v lete pekne zakorenili a v auguste sme mohli zbierať prvú úrodu. V rámci Enviroprojektu 2016 (S.L.N.K.O.) sme vyrobili solárnu sušičku, v ktorej sme pozbierané bylinky usušili. Usušené sme ich zabalili (ako sypaný čaj) do svojpomocne vyrobených papierových vrecúšok (26 kusov) a sklenených pohárikov (6 kusov). Sypaný čaj bol zmesový (viac druhov čaju v jednom vrecúšku). Tieto sme ponúkli ako prezentáciu Zelenej školy počas vianočných trhov v meste.

V jari 2017 sme bylinky v špirále prihnojili, prevzdušnili sme pôdu a doplnili bylinky, ktoré cez zimu vymrzli (šalvia, levanduľa). Počas jari a leta sme priebežne podľa kvitnutia jednotlivých druhov bylinky zostrihávali a sušili v solárnej sušičke. Tentoraz sme ich balili najprv do jednorazových filtrovacích vrecúšok a následne do ručne vyrobených papierových vrecúšok po 3 ks. Takto sme pripravili 25 ks vrecúšok jednodruhového čaju (mätový, medovkový, bazový, šalviový) a využijeme ich ako prezentáciu Zelenej školy a školy pri príležitosti 60. výročia vzniku našej školy - Gymnázia v Lipanoch.

Vo fotoalbume je príbeh našich bylinkových čajov stvárnený v obrazoch – fotografiách.

Zelená škola pri Gymnáziu v Lipanoch

Studnička

,,Ak piješ vodu, mysli na prameň.“
 (čínske príslovie)

Aj v maličkostiach sa rodia veľké veci. V tomto duchu a v snahe urobiť niečo pre seba a prírodu sme vo štvrtok 19. októbra 2017 pred obedom nasadli na autobus do Dubovice. Za dedinou, asi 20 minút peši smerom k lesu, sa nachádzala do dnešného dňa zanedbaná studnička. Toto miesto objavila žiačka našej školy a členka Kolégia Zelenej školy Patrícia Baňasová spolu s jej otcom. Deň vopred nám pripravili okolitý terén, studničku z jednej strany oplotili a zakopali rúrku na odvod vody. Následne sme motykami prekopali odtok vody a kameňmi vydláždili okolie studničky. Prácu spríjemňoval jemný zurkot jej čírej vody a krásne slnečné počasie. K studničke sa chceme vrátiť na jar, kedy plánujeme osadiť drevenú striešku a studničku pomenovať. Zvlášť ďakujeme Patrícii a jej ockovi, pánovi Miroslavovi Baňasovi za spoluprácu. Vo fotoalbume sú zábery z našej aktivity.

koordinátorky a 10 členiek Zelenej školy
Gymnázium Lipany

Sáčkovanie čajov

Usušené bylinky z našej bylinkovej špirály pri spracovávaní a balení 12. októbra 2017 prevoňali nielen naše ruky, ale aj celé chemické laboratórium.  Do prázdnych čajových vrecúšok sme balili mätu, medovku, šalviu, materinu dúšku a bazu. Pripravili sme takto 60 vrecúšok. Zhotovené zabalené čaje poslúžia ako prezentačný darček pri príležitosti 60. jubilea našej školy. Vo fotoalbume môžete vidieť žiačky kolégia Zelenej školy v akcii.

Sledovanie činnosti suchého poldra v Lipanoch

Posledný septembrový štvrtok 28.9.2017 popoludní sme realizovali vychádzku na severný koniec mesta Lipany k suchému poldru. Počasie bolo priaznivé, slnečné. Vychádzky sa zúčastnili členovia kolégia: žiaci, koordinátorky a zástupkyňa rodičov. Naším cieľom bolo oboznámiť sa s prostredím poldra (niektorí lokalitu a činnosť poldra vôbec nepoznali). Na uvedenom mieste sme sa dozvedeli, že je tu vybudovaný suchý polder a tri vodné plochy. Suchý polder reguluje rozliatie vody v presne vymedzenej časti územia, tiež zachytáva splaveniny, ktoré prináša veľký prúd vody. Tri jazerá slúžia ako spomaľovače toku vody. Táto sústava tak zabezpečuje regulovanie prietoku Lipianskeho potoka, ktorý preteká cez mesto a znižuje riziko záplav.

Okrem týchto informácii sme vykonali predbežný rozbor vody – v jazerách a tečúcej vode, a to biologický a chemický rozbor. V budúcnosti sa chceme na miesto vracať a sledovať množstvo a kvalitu vody počas roka a množstvo a kvalitu vody v závislosti od počasia.

Fotografie z vychádzky sú sprístupnené vo fotoalbume.

Kolégium Zelenej školy (šk. rok 2017/2018)

Riaditeľka školy: PhDr. Viera Urdová

Koordinátor Zelenej školy: Ing. Gabriela Lazoríková, PaedDr. Zuzana Heredošová

Zástupca pedagógov: Ing. Eva Lazoríková, PaedDr. Jozef Sobota